Opera 8

Technologie

Translated on Sept 03, 2006

Technologie

Czy Opera jest rzeczywiście szybsza?

Szybkość Opera jest rezultatem jej zwięźle zakodowanej bazy i silnika, który został zaprojektowany do jak najszybszego wyświetlania stron. Dodatkowo, Opera oferuje szybką nawigację kluczami z klawiatury i myszką, jak również całą masę opcji do bardziej efektywnego serfowania np: opcja otwierania wszystkich ulubionych stron na raz. Ponadto, Opera jest o wiele szybsza na komputerach z wolnymi modemami i słabszym systemem isprzętem.

Dlaczego Opera jest bezpieczniejsza?

Zwięzły kod Opery został zaprojektowany w taki sposób, aby użytkownicy mogli się czuć bezpiecznie, co dało w rezultacie najlepszy wynik pod względem bezpieczeństwa ze wszystkich przeglądarek internetowych (www.secunia.com). Aby zwalczać rosnące zagrożenia różnego typu oszustw, Opera 8 posiada pole wyświetlające certifikaty bezpieczeństwa i ranking stron internetowych takich jak sklepy czy banki. Dzięki tej informacji użytkownicy są w lepszej pozycji by ocenić czy strona jest godna zaufania czy nie. Opera wyświetla URL anonimowych pop-upów po to by użytkownicy wiedzieli skąd one pochodzą. Opera oferuje również najsurowsze ustawienia dotyczące prywatnościjakie zna przemysł, pozwalając użytkownikom usunąć wszelkie ślady pozostające po ich internetowych spacerach. Opera 8 automatycznie sprawdza aktualizacje, aby użytkownicy mogli mieć najnowszą wersję oprogramowania.

W jaki sposób Opera jest prostsza?

Opera 8 oferuje uproszczony interfejs (UI). Domyślny UI jest bardziej przejrzysty i pozwala na łatwą nawigację. Ponadto, użytkownicy nie muszą ściągać dodatkowych rozszerzeń aby mieć dostęp do całego szeregu funkcji. Zaawansowane opcje są wbudowane i można je z łatwością aktywować.

Dlaczego Opera nie wspiera rozszerzeń?

Opera nie wspiera rozszerzeń pochodzących od osób trzecich ze względu na kontrolę jakości. Opera zawiera w sobie najbardziej przydatne i najbardziej popularne opcje za których prawidłowe funkcjonowanie czuje się odpowiedzialna. Posiadając opcje zintegrowane, użytkownicy nie są narażeni na inne rozszerzenia pochodzące od osób trzecich, które mogą być niezwerifikowane lub nietestowane. Posiadając największe laboratorium przeglądarek sieciowych, Opera zapewnia, że wszystkie funkcje są zintegrowane, sprawdzone i gotowe dla użytkowników.

Czy Opera wspiera Javę?

Opera nie jest zintegrowane z Javą, co jest jej ustawieniem domyślnym. Opera pozwala na "Java dowload" kiedy wymaga tego strona, którą się odwiedza.

Czy Opera wspiera Active-X i/lub Visual Basic?

Opera nie posiada wsparcia dla Active-X. Opera Software popiera standardy sieicowe. Active-X nie jest standardem i działa jedynie na Microsoft Windows. Opera Software szczyci się tym, że może zaoferować Operę na wielu systemach operacyjnych. Active-X jest także źródłem wielu problemów związanych z bezpieczeństwem w Internet Explorer. Wierzymy w to, że lepiej jest używać Javy do wykonywania zadań Active-X, aby użytkownicy mieli przeglądarkę, która jest zgodna ze standardami i która jest bezpieczna.

Z tego samego powodu Opera nie ma wsparcia dla Visual Basic. Proszę przeczytać artykuł na temat kłopotów z bezpieczeństwem produktów Microsoft napisany przez Paul Festa i Joe Wilcox 5 maja 2000 roku: Microsoft criticized for lack of software security:

Ile elemetów Internet Explorer/ Netscape Navigator używa Opera?

Żadnych. Opera jest przeglądarką zbudowaną od podstaw bez użycia bibliotek Internet Explorer czy Netscape. Czyni to Operę bardzo elastyczną i niezależną przeglądarką.

Dlaczego niektóre strony nie wyświetlaja się prawidłowo w Operze?

Przegładarka "Opera" jest gorącym zwolennikiem standardów technicznych W3C na rynku przeglądarek. Zapewnia to interoperacyjność pomiędzy przeglądarkami i sprzętem, co oznacza, że strony tworzone zgodnie z rekomendacjami W3C mogą być przeglądane jakąkolwiek przeglądarką czy aplikacją użytą przez użytkowników. Niestety niektórzy webmasterzy tworzą strony, które stosują technologie przeznaczone jedynie dla wybranych przeglądarek. W rezultacie strony takie nie są czytane poprawnie przez inne przeglądarki.

Jest to jedynie problemem przejściowym. Z nadejściem bezprzewodowego internetu webmasterzy będą musieli stosować się do standardów W3C lub ich strony nie będą czytane przez większość społeczności internetowej. Dwie największe przeglądarki używane na komputerach są zbyt duże by znalazły one zastosowanie w urządzeniach mobilnych takich jak telefony.

Dlaczego Opera zawsze podkreśla wsparcie dla Standardów W3C?

Opera sądzi, że Internet to miejsce gdzie wszyscy mogą się spotykać, wprowadzać inowacje i prosperować. Aby spełnić te wymogi należy stosować pewne międzynarodowe standardy. Konsorcjum World Wide Web (W3C) rozwija technologie (specyfikacje, wytyczne, programy i narzędzia), które czynią to możliwym. Nie chcemy mieć monopolu na internet, chcemy aby internet pozostał wierny swoim ideałom. Przeczytaj misję Opery, aby dowiedzieć się więcej na temat wartości, które propaguje.

Czy można zmienić interfejs Opery?

Aby dostosować przeglądarkę do własnych potrzeb, wybierz "Tools" > "Appearance". Użytkownicy mogą zmieniać wygląd, paski narzędzi, panele i przyciski, lub tworzyć swoje własne na my.opera.com.

Co to jest Opera Composer?

Dostosowanie Opery do własnych potrzeb nie wiąże się jedynie ze zmianą wyglądu czy przycisków. Można zaprojektować swoją własną przeglądarkę używając Opera Composer. Poświęcając 5 minut, możesz wykorzystać już zaprojektowane przyciski czy obrazy a możesz poświecić cały dzień i zaprojektować swoje własne w Opera Composer. Kiedy skończysz, możesz przekazywać swoją przeglądarkę innym. Zaprojektuj swoją własną przeglądarkę na composer.opera.com.

Czy plug-ins działają w Operze?

Tak. API plug-in Opery jest podobny do Netscape, co oznacza, że większość plug-in działających z Netscape działa również z Operą.

Dlaczego domyślnym identifikatorem Opery jest Internet Explorer?

Opera identyfikuje się jako Internet Explorer, ponieważ niektóre strony nie dopuszczają Opery. Jest to wiele witryn należacych do Microsoft jak również innych. Niektóre strony automatycznie nie wyświetlkają się kiedy użytkownicy chcą identyfikować przeglądarkę jako Opera. Jest to prawdą, szczegołnie jeśli chodzi o strony na serwerach IIS Microsoft, ponieważ Microsoft wprowadził metodę wykluczania nieznanych przeglądarek i nie umieścił Opery na liście znanych przeglądarek.

Czy opcja głosowa w Operze 8 może być używana przez ludzi z zaburzeniami wzroku?

Opera jest obecnie polecana jak zamiennik czytników ekranu, chociaż funkcja głosowa jest również dobrą opcją dla ludzi ze słabym wzrokiem.

Artykuł ze strony http://www.opera.com/press/faq/ translation: ELT&T

 

Valid XHTML 1.0 Strict