Polskie tłumaczenie "Intellectual Rights FAQ"
TłUMACZENIA ANGIELSKI METODYKA JĘZYKOZNAWSTWO
Dokument ten jest tłumaczeniem, które może zawierać błędy. Zostało ono wykonane przez Angielski z ELTT Angielska wersja dokumentu jest dostępna na stronie http://www.tlumaczenia-angielski.info/w3c/IPR-FAQ-20000620.html
Zobacz inne strony
Cel polityki dotyczącej własności intelektualnej W3C jest dwuraki:
Poniższy dokument odpowiada na najczęściej zadawane pytania (ang.FAQ) na temat prac W3C. Proszę również przeczytać:
Inne pytanie dotyczące polityki W3C można kierować do [email protected] .
Oryginalny właściciel dokumentu. Wiele dokumentów jest tworzonych przez W3C, na które Konsorcjum posiada prawa autorskie. Autorzy, którzy pozwalają na publikacje swoich prac na witrynie W3C zachowują swoje prawa autorskie, ale jednocześnie zgadzają się z licencją W3C na rozpowszechnianie swoich materiałów z naszej witryny.
Proszę przeczytać licencję W3C dotyczącą znaków handlowych i usługowych po więcej informacji na temat jak należy traktować znaki handlowe W3C. Proszę również przeczytać dokument Używanie Logo i Ikon W3C po informacje na temat polityki dotyczącej konkretnych plików logo.
W3C nie ma formalnie charakteru prawnego organizacji, która jest na zasadach korporacji (incorporated), jest natomiast podmiotem umownym powstałym na skutek porozumienia pomiędzy instytucjami, które nas goszczą i naszymi członkami. Gospodarze często działają w imieniu stron, obecnie na czele z MIT - aczkolwiek na przykład, Amaya została zarejestrowana w Europie przez INRIA.
Generalnie sugerujemy następujący tekst adnotacji: "$mark$ is a (common law | registered) trademark of the Massachusetts Institute of Technology, European Research Consortium for Informatics and Mathematics, or Keio University on behalf of the World Wide Web Consortium." ($znak$ jest zrejestrowanym znakiem handlowym Massachusetts Institute of Technology, European Research Consortium for Informatics and Mathematics lub Keio University na rzecz Konsorcjum World Wide Web)
STATUS dokumentu W3C jest bardzo istotny. Określa on cel dokumentu, jak został on stworzony lub otrzymany, czy przeznaczamy jakieś środki na działalność związaną z dokumentem, czy mamy kontrolę nad edycją dokumentu i jak może on być referowany przez inne działalności lub dokumenty. Nie zgadzamy się i podejmiemy działania przeciwko kłamliwej reprezentacji naszych prac odnośnie ich autorstwa, poparcia i statusu.
Oczywiście. Odnośniki są jedynie referencjami do innych witryn. Nie musicie Państwo występować o zgodę na zamieszczanie odnośników do naszej witryny - lub jakiejkolwiek innej strony internetowej. Proszę przeczytać ("mity dotyczące odnośników" po więcej informacji na ten temat).
Jednakże nie powinno się nigdy robić niczego (w tym zamieszczania odnośników) co może kłamliwie oddawać do czego odnośnik się odnosi lub sugeruje związek z W3C, który nie istnieje. Na przykład, nie można stosować ramek, tryków związanych z URL lub przekierunkowań, które kłamliwie przedstawiają dokumenty jako te opublikowane przez W3C. Proszę zauważyć, że wymóg dotyczący jasnego przedstawienia jest Państwa obligacją a W3C nie wydaje zezwoleń dotyczących tego, kto może zamieścić odnośnik do naszej witryny.
Jak udokumentowano, dokumenty W3C mogą być rozpowszechniane i publikowane pod warunkiem, że zamieści się informację taką by czytelnicy mogli z łatwością odnaleźć oryginalny dokument i że zawiera ona adnotacje o prawach autorskich W3C oraz, jeśli dokument posiada sekcję statusu, będzie ona również odpowiednio zamieszczona.
Tak. Tak się składa, że większość programów zamieszcza informację na temat źródła URL podczas drukowania dokumentu. Powinniście Państwo również poinformować swoich uczniów o prawach autorskich dokumentu.
Tak, pod warunkiem, że umieści się jasną adnotację dotyczącą statusu dokumentu z informacją, że jedyna normatywna wersja dokumentu znajduje się na witrynie W3C. Dla jasności można śmiało zamieszczać odnośniki do obecnego dokumentu lub innych klauzul prawnych.
Proszę przeczytać informacje na temat Mirroring and Caching Policy.
Jeśli sądzisz, że wykorzystanie takie jest zgodne z pojęciem tzw "Fair use" (np w USA § 107 Title 17. Limitations on exclusive rights: Fair use) prosimy aby cytat lub odniesienie się do fragmentów zawierały tytuł dokumentu, edytorów/autorów, datę publikacji, URL i informacje o statusie (np: Working Draft [szkic roboczy], Recommendation[rekomendacja], Note[nota], etc.).
Należy umieścić odnośnik lub URL do oryginalnego dokumentu W3C, status dokumentu i klauzulę dotyczącą praw autorskich. Dla wygody, przez zamieszczenie całej specyfikacji zamieszcza się większość tych informacji, ponieważ są one integralną częścią dokumentu W3C. Poza informacją na temat dokumentu, jego statusu , URL i klauzuli dotyczącej praw autorskich, prosimy o zamieszczenie pełnego tekstu licencji dokumentu. Nie wolno zmieniać treści dokumentu (aczkolwiek czasami wydajemy zezwolenie na przeformatowanie lub tłumaczenie) w jakikolwiek sposób, włącznie z integrowaniem erraty.
W obu przypadkach Nie.
Tak, można tłumaczyć raporty techniczne W3C pod warunkiem, że zastosuje się do następujących wymogów:
Informacja taka powinna być zamieszczona w nagłówku i/lub stopce przetłumaczonej specyfikacji W3C. Nie można dokonywać żadnych zmian semantycznych jakiejkolwiek części dokumentu W3C włącznie ze STATUSEM, autorami czy też załącznikami. Jeśli niezbędne są komentarze lub adnotacje zawarte w treści specyfikacji, muszą być one jasno oznaczone. (przykład)
Jeśli chce się przetłumaczyć dokument inny niż raport techniczny, należy wystąpić ze stosowną prośbą, gdyż dokumenty te mogą się często zmieniać. Prośbę należy kierować do autora lub edytora dokumentu i na adres [email protected] .
Nie. Co można natomiast zrobić to tłumaczenie autoryzowane przez W3C i społeczność. W 2005 roku W3C zaadoptowało Politykę Tłumaczeń Autoryzowanych przez W3C po to aby tłumaczenia w języka innych niż angielski mogły być wykorzystywane do celów oficjalnych. Przykłady to: ośrodki standaryzacji w kraju, który zamierza wprowadzić standardy oparte na rekomendacjach W3C potrzebują ich w języku ojczystym; lub lokalny rząd, który planuje odnieść się w swoich przepisach do Wytycznych Dotyczących Ułatwień Dostępu do Zawartości Sieci i wymaga tłumaczenia wytycznych na lokalny język.
[Zastąpiło to oryginalną klauzulę, która nie zawierała takiego mechanizmu 23 lutego 2006roku]
Istnieją dwa mechanizmy wprowadzania adnotacji: (1) te, które nie wymagają kopiowania i modyfikowania dokumentu, na którym chce się wprowadzić adnotacje (np: serwis zewnętrzny przechowuje adnotacje, które zawierają link do docelowego dokumentu przy użyciu XPointer) i (2) te , które są tworzone poprzez kopiowanie samego dokumentu (np: plik jest skopiowany i zmodyfikowany a adnotację są wprowadzone w jego treści z wyróżnioną czcionką przy użyciu CSS). Adnotacje pierwszego typu są odnośnikami do witryny W3C, co jest dozwolone tak długo jak nie przedstawiają w sposób błędny dokumentu, jego statusu i powiązania z W3C.
Adnotacje drugiego typu (włącznie z reorganizacją i cytatami materiałów objętych prawami autorskimi) są pracami pochodnymi i podlegają polityce podobnej do polityki tłumaczeń. Można kopiować raporty techniczne oraz wprowadzać adnotacje tylko jeśli spełni się następujące wymagania:
[dodano 19990225; ulepszono 20000808: wyjaśniono, że adnotacje wliczają tworzenie prac pochodnych, które przetwarzają i fragmentują materiały w sposób, który wykracza poza ramy tzw "fair use"; 20020328: usunięto wymóg, który zmuszał autorów prac pochodnych do zgody na publikację pracy pod klauzulą licencji dokumentu W3C.]
Tworzenie prac reformatowanych jest pracą pochodną, czyli czymś na co generalnie nie pozwalamy w naszej licencji dokumentu. Jednakże (podobnie jak z tłumaczeniami) chcemy żeby nasze raporty techniczne były tak dostępne jak to jest tylko możliwe, chociaż musimy zapewnić to, że czytelnicy prac pochodnych rozumieją status takiej pracy, jej związek z W3C i jak znaleźć oryginalny dokument.
Wydajemy zezwolenia na reformatowanie dokumentów jeśli osoba składająca prośbę spełni następujące warunki:
[dodano 20000315]
Proszę sprawdzić schemat lub DTD w celu znalezienia informacji dotyczącej konkretnej licencji.
Poza tym, podczas gdy schematy i DTD są bardzo często częścią specyfikacji i podlegają warunkom licencji dokumentów, można używać ich również według warunków Licencji Oprogramowania W3C. Licencja oprogramowania wymaga umieszczenia/ zachowania informacji dotyczącej praw autorskich i wyszczególnienia jakichkolwiek dokonanych modyfikacji. W przypadku DTD i schematów, należy wskazać zmiany poprzez wprowadzenie nowych nazw przestrzeni i/lub publicznego identyfikatora po to aby zmieniona wersja różniła się od wersji W3C. Prosimy także o parę zdań na temat osoby, która dokonała modyfikacji i jakie zmiany zostały wprowadzone — typowa praktyka związana z dokumentacją oprogramowania.
Powrócimy do tego tematu ponieważ schematy metadanych stają się coraz bardziej ważnym elementem specyfikacji W3C oraz gdy możliwości definicji schematów metadanych XML i RDF zrobią postępy.
[dodano 19990323; ulepszono20030102]
Jak udokumentowano, oprogramowanie W3C może być modyfikowane i rozpowszechniane pod warunkiem, że przestrzega się Licencji Oprogramowania, podsumowując, należy zamieścić klauzulę lub krótką formułę dotyczącą praw autorskich, pełny tekst licencji w miejscu widocznym dla użytkowników, informacje o jakichkolwiek zmianach oraz respektować znaki handlowe twórcy. Dla źródeł rozprowadzanych/dostępnych przez Internet, uważa się, że odnośnik do licencji oprogramowania z deklaracji praw autorskich jest lokacją dostępną dla użytkowników. W kilku przypadkach oprogramowanie rozprowadzane przez W3C jest to dostarczane przez inny podmiot na konkretnych warunkach, których należy przestrzegać. Proszę przeczytać informacje, które są dostarczane z oprogramowaniem. Dokumentacja oprogramowania jest także objęta licencją oprogramowania chociaż konkretne specyfikacje nie są.
Tak i można również pobierać opłaty pod warunkiem, że spełni się powyższe wymagania.
Tak, chcemy aby ludzie eksperymentowali i ulepszali nasze programy. Mogą być one używane nawet w programach komercyjnych. Jeśli wykona się zmiany na lepsze, zachęcamy aby kontaktować się autorami. Nie wolno robić zmian i nazywać program pod czyimś znakiem handlowym lub fałszywie przedstawiać jego pochodzenie, możliwości, lub odpowiedzialności wynikłe z jego używania. Można składać deklaracje, że jest on oparty na kodzie Amaya, lub, że jest zgodny ze rekomendowaną specyfikacją W3C.
Oprogramowanie, w stosunku do którego nie ma roszczeń poza warunkami licencji W3C jest kompatybilne z GPL i może być rozprowadzane z GPL. GPL zapewnia, że użytkownicy mogą zawsze uruchamiać, zmieniać, lub ponownie rozprowadzać oprogramowanie bez lub ze zmianami; zapobiega też temu, że oprogramowanie jest dołączane do programów własnościowych (lub z zamkniętym kodem) w taki sposób, że użytkownicy tracą prawo do darmowego kodu w nowym produkcie. Oprogramowanie W3C jest kompatybilne z tą licencją i może być rozprowadzane zarówno z licencją W3C jak i GPL! Poza tym, licencja W3C pozwala na zastosowanie kodów W3C w innych (non-copyleft) licencjach a nawet programach własnościowych.
Jeśli korzysta się z naszej biblioteki (jak libwww) i zamieszcza się ją w kodzie źródłowym lub kompiluje / linkuje do niej należy także zamieścić licencję praw autroskich. Jednakże, jeśli stosuje się opcje kompilowania, nie jest się do tego zobligowanym. Każdy podmiot, który linkuje do lub zawiera bibliotekę jest zobligowany do umieszczenia informacji o licencji. (Dla ułatwienia, jeśli stosuje się opcję można przedstawić licencję domyślnie). Reasumując: przestrzeganie warunków jest odpowiedzialnością osoby, która załącza nasze oprogramowanie (czy w źródle, obiekcie, czy też w kodzie).
Jeśli chcecie Państwo ofiarować kod poprzez CVS do jednego z oprogramowań W3C typu " Open Source", proszę wypełnic i wysłać formularz. Proszę także wysłać email do właściciela project/CVS-repository i [email protected] z deklaracją takiego zamiaru. Proszę mieć świadomość, że będziecie Państwo objęci następującymi warunkami, jeśli przekażecie kod:
[dodano 19990323]
Tak. Nie potrzebne jest zezwolenie tak długo jak zdjęcie ekranu nie jest użyte w taki sposób, który sugeruje, że W3C jest sponsorem lub popiera produkt, usługi czy też stronę internetową. Można powiadomić nas o tym, że używa się zdjęcie ekranu (wysyłając zawiadomienie do [email protected]). Prosimy także, ale nie wymagamy, aby źródło zdjęcia posiadało opis URI.
Robienie zdjęć nie może być wykorzystywane do omijania polityki używania logo W3C.
Dodana 18 stycznia 2005
Last revised by Reagle $Date: 2006/02/23 23:04:27 $