W3C amaya Using

AmayaO Amaya

INSTALL Ściągnij Amaya

MailListy mailingowe

DocumentationDokumentacja

PeopleOsoby wspierające projekt

TłUMACZENIA ANGIELSKI METODYKA JĘZYKOZNAWSTWO

Dokument ten jest tłumaczeniem, które może zawierać błędy. Zostało ono wykonane przez Angielski z ELTT. .Angielska wersja dokumentu jest dostępna na stronie Amaya - en

Pomoc w tłumaczeniu Walter

Zobacz inne strony z tłumaczeniami ,


Witamy w Amaya

Edytor i przeglądarka W3C

Amaya jest edytorem tzn. narzędziem do tworzenia i aktualizowania dokumentów bezpośrednio w sieci. Funkcje przeglądarki są zintegrowane z funkcjami edytowania i dostępu w jednolitym środowisku. Jest to zgodne z oryginalną wersją sieci internetowej postrzeganej jako przestrzeni do współpracy a nie jedynie jako medium do publikacji.

Prace na Amayą rozpoczęły się w W3C w 1996 po to aby zademonstrować w jednej aplikacji dostępne technologie sieciowe. Głównym motywem rozwoju Amaya było stworzenie szkieletu, który może zintegrować jak najwięcej technologii W3C. Amaya jest używana do demonstrowania tych technologii w działaniu, korzystając z ich kombinacji w jednym, stałym środowisku.

Amaya zaczęła jako edytor HTML + CSS. Od tego czasu została rozszerzona o wsparcie dla XML i wzrastającą liczbę aplikacji XML takich jak XHTML, MathML oraz SVG. Pozwala ona na jednoczesne edytowanie ich wszystkich w dokumentach złożonych.

Amaya zawiera aplikacje oparte o Resource Description Framework (RDF), XLink i XPointer. Proszę odwiedzić stronę domową projektu Annotea.

Amaya - Open Source

Amaya jest oprogramowaniem typu open source W3C. Zachęca się każdego do różnorakiej pomocy (dokumentacji, tłumaczenia, pisania kodu, napraw bugów, implementacji na innych platformach..).

Oprogramowanie Amaya jest napisane w języku C i dostępne jest dla Windows, platform Unix i MacOS X.

Kanał irc #amaya jest dostępny na irc.w3.org (port 6665).

Zespół Amaya

Aplikacja jest rozwijana przez W3C oraz projekt WAM (Web, Adaptation and Multimedia ) w INRIA. Rdzenny zespół stanowią: Irène Vatton (Kierownik projektu, INRIA), Laurent Carcone (W3C), Vincent Quint (INRIA).

Obecne wersje

Amaya screenshot

Obecna wersja - Amaya 1.11 (30 stycznia 2009r.) jest dostępna dla Linux, Windows i MacOS X PowerPC oraz Intel  (zobacz screenshoty).

Wspiera ona HTML 4.01, XHTML 1.0, XHTML Basic, XHTML 1.1, HTTP 1.1, MathML 2.0, wiele funkcji CSS 2 i posiada wsparcie dla SVG (transformation, transparency i animacja SMIL). Można wyświetlać i częściowo edytować dokumenty XML. Jest to aplikacja zinternacjonalizowana.

Obecna wersja posiada wsparcie dla template, jest częściowo finansowana przez VI Program Ramowy UE jako część projektu Palette.

Przeczytaj stronę Przegląd, na której znajduje się więcej szczegółów.

Mapa

Amaya podlega licencji oprogramowania W3C Software. Ikona W3C-Amaya może zostać użyta na stronach internetowych jeśli są one tworzone i edytowane przez Amaya.

W3C-Amaya


Irène Vatton
Date: 2007-07-06

Copyright  ©  1994-2007 INRIA and W3C® (MIT, ERCIM, Keio), All Rights Reserved. W3C liability, trademark, document use and software licensing rules apply. Your interactions with this site are in accordance with our public and Member privacy statements.