W3C Wprowadzenie do witryny W3C

TłUMACZENIA ANGIELSKI METODYKA JĘZYKOZNAWSTWO

Dokument ten jest tłumaczeniem, które może zawierać błędy. Zostało ono wykonane przez Angielski z ELTT Angielska wersja dokumentu jest dostępna na stronie http://www.w3.org/Consortium

Zobacz inne strony

Strona ta została zaprojektowana do pomocy nowo odwiedzającym witrynę W3C . Wyjaśnia ona jak witryna jest zorganizowana, gdzie znaleść informacje i jak używać strony głównej W3C. Po ogólne informacje dotyczące W3C, proszę zobaczyć stronę pod tytułem O W3C.

Jak zorganizowana jest witryna W3C?

Większość witryny W3C podzielona jest wzdłuż trzech głównych osi:

 1. W3C podzielona jest na działalności. Każda technologia należy do jakiejś działalności i każda działalność ma swoją stronę z likami prowadzącymi do specyfikacji, tutoriali i wiadomości.
 2. Rdzeń prac W3C pojawia się w spisie specyfikacji nazwanym raportami technicznymi, które są w różnych stopniach rozwoju. Dokumenty te definiują jak technologia ma być zastosowana i wdrożona. Dokumenty, które przeszły proces W3C budowy konsensusu są nazwane Recomendacjami, które uważane są za standardy sieciowe. (Proszę zauważyć, że spis ten jest bardzo techniczny).
 3. Nasze listy mailingowe są tam gdzie spotykają się użytkownicy, twórcy technologii i wdrożeniowcy w celu przedyskutowania nowych pomysłów i wymiany punktów widzenia. Listy mailingowe mogą być miejscem gdzie można szukać pomocy technicznej.

W3C przeprowadza prace na swojej witrynie. Utrzymuje ponad milion stron internetowych w domenie www.w3.org oraz ponad milion stron archiwów list mailingowych w lists.w3.org (gdzie listy są gromadzone i przechowywane). Tworzenie wielu interesujących źródeł ma swoje konsekwencje:

 1. Jeśli wiesz gdzie szukać możesz znaleść to czego chcesz.
 2. Musisz wiedzieć gdzie szukać!

W dodatku każda strona ma dwie istotne cechy:

 1. Logo W3C na większości stron jest linkiem do naszej strony głównej.
 2. Większość stron jest podpisana adresem e-mailowym umożliwiając odzew i opinie dla autora strony.

Gdzie znaleść to czego potrzebujesz?

Jeśli sądziśz, że twoje pytanie musi mieć już gotową odpowieć na naszych stronach to odwiedź często zadawane pytanie, indeks witryny i naszą wyszukiwarkę. Każde z nich posiada link ze strony głównej W3C. Jeśli szukasz znaczenia jakiegoś terminu proszę popatrz na słowniczek terminów.

Jeśli masz pytania i chcesz porozmawiać z kimś osobiście to użyj naszej listy mailingowej. Informacje o subskrypcji znajdują się w W3C Mailing List Administrativia. Ale jak wybrać właściwą listę?

Jak używać strony głównej W3C?

Nasza strona główna jest użyteczna dla tych, którzy nas często odwiedzają i może ona stanowić kłopot dla nowicjuszy, Ma ona cztery częsci:

 1. Na dole i góry zawiera nawigazję z likami do naszych działalności, spisem raportów technicznych, indeksem witryny, o W3C i jak sięs z nami skontaktować.
 2. Po lewej stronie są skróty do niektórych technologii stworzonych na naszej witrynie.
 3. W centralnej kolumnie są najświeższe wiadomości i ogłoszenia W3C.
 4. Po prawej są linki do żródeł. Zobacz jak uczestniczyć jako osoba prywatne.

Jeśli jesteś osobą z jednej z naszych organizacji członkowskich odwiedź stronę główną członków i przeczytaj wskazówki dla nowych członków. (Proszę wystąpić o hasło jeśli to konieczne.) W3C może wysłać ci zagubione hasło.