W3C logoWeb Accessibility Initiative (WAI)         logo

WAI: Strategie, wytyczne, źródła do uczynienia Sieci dostępnej dla ludzi niepełnosprawnych

TłUMACZENIA ANGIELSKI METODYKA TRANSLATORYKA JĘZYKOZNAWSTWO SŁOWNIK KONTAKT

Dokument ten jest tłumaczeniem, które może zawierać błędy. Zostało ono wykonane przez Angielski z ELTT. Angielska wersja dokumentu jest dostępna na stronie http://www.w3.org/WAI/intro/uaag.php

Zobacz inne strony

User Agent Accessibility Guidelines (UAAG) Przegląd

Zawartość Strony

User Agent Accessibility Guidelines (UAAG)

Dokumenty User Agent Accessibility Guidelines (UAAG) wyjaśniają jak oprogramowania użytkownika uczynić dostępnymi dla ludzi niepełnosprawnych, szczególnie w celu zwiększenia dostępności do zawartości Sieci. Oprogramowania użytkownika obejmują: przeglądarki, media player'y oraz technologie pomocnicze, czyli oprogramowanie, którego niepełnosprawni używają podczas pracy przy komputerze.

UAAG jest częścią serii wytycznych dostępności włącznie z Wytycznymi Dostępności do Zawartości Sieci (WCAG WG) i Authoring Tool Accessibility Guidelines (ATAG). Istotne Komponenty Dostępności do Sieci klarują związek między róznymi wytycznymi.

Dla kogo jest stworzony UAAG

UAAG jest głównie stworzony dla twórców przeglądarek, media player'ów, technologii pomocniczych i innych oprogramowań użytkownika.

UAAG i wspierające źródła są także przeznaczone do tego, aby spełniły wymagania różnych odbiorców, włącznie z twórcami polityki, zarządcami, i innymi. Na przykład:

Co jest w UAAG 1.0

UAAG 1.0 zawiera wszechstronny zestaw punktów kontrolnych, które obejmują:

Techniczny format dokumentów

UAAG 1.0, dokumenty technik i lista kontrolna są zgodne z formatem W3C dotyczącym specyfikacji technicznych, które zawierają kilka sekcji na początku: linki do różnych wersji, edytorzy, prawa autorskie, streszczenie i status z linkiem do erraty i adresem e-mail do komentarzy. Większość specyfikacji WAI posiada link na górze Spisu Treści.

Kto tworzy UAAG

Dokumenty techniczne UAAG tworzone są przez Grupę Roboczą "User Agent Accessibility Guidelines" (UAWG), która jest częścią Konsorcjum World Wide Web (W3C) Inicjatywy Dostępności do Sieci (WAI).Więcej informacji dotyczących Grupy Roboczej jest dostepnych na stronie UAWG .

Proces tworzenia specyfikacji W3C zawiera także okresy przeglądu publicznego. Możliwości przeglądu i komentarzy dokumentów WAI są ogłaszane na Stronie Głównej WAI i istronie Grupy Zainteresowań WAI. Adres e-mail, na który można kierować komentarze jest załączony w sekcji "Status tego Dokumentu".

Możliwość wsparcia pracy UAAG i prac WAI jest wyjaśniona na stronie Uczestnictwo w WAI.